07.01.2025
VaLan Kevätseminaari 13.5.: Muutosvoimaa - Uudistuva ja menestyvä varainhankinta
Aika: tiistaina 13. toukokuuta klo 8.30–16.
Paikka: Helsinki Congress Paasitorni, Paasivuorenkatu 5A 00530 Helsinki
Miten varmistat menestyksekkään varainhankinnan muuttuvassa toimintaympäristössä? Mitkä ovat olleet menestystekijöitä suurimmissa suomalaisissa keräyksissä? Miten varainhankintaa johdetaan? Entä miltä näyttävät tulevaisuuden trendit meillä ja muualla? Julkisen rahoituksen vähentyessä järjestöjen ja yhteisöjen on löydettävä uusia, tehokkaita tapoja rakentaa kestävää rahoituspohjaa. VaLan Kevätseminaari tarjoaa koko päivän kattauksen inspiraatiota, kansainvälisiä oppeja ja käytännön näkökulmia yleishyödyllisten yhteisöjen varainhankinnan, viestinnän ja markkinoinnin asiantuntijoille.
Ohjelmassa mm.:
Global Fundraising Trends and Insights – Emily Bracken, CEO, Daryl Upsall International
Many organisations are struggling to achieve growth and sustainability in a competitive global landscape, but examples of high growth and strong returns do exist. This session will first explore key shifts in the global landscape that affect fundraising, then dive into the numbers behind these shifts, specifically exploring key trends observed in International Fundraising Leadership Forum (IFLF) organisations. Best practice approaches that have led to growth across markets will be revealed. Emily will address the topic by considering the characteristics of the fundraising environment and donation culture in Finland and other Nordic countries.
Learning outcomes:
- Get insights on the most impactful external trends affecting fundraising
- Explore the current best practices that can drive growth and sustainability
- Understand IFLF data on recent growth across markets and channels that reflect this changing landscape
The Anti-Donation Theory – Ian MacQuillin, Director, Rogare
Many people do not have a clear understanding of how fundraising works. At the same time, charities have not been able to make the public ‘understand’ how modern charities work, and when fundraisers try to tackle these critical attitudes, they often make little headway.
Ian is recognised as a leading thinker on fundraising ethics. He has also created the new field of Anti-Donation Theory with which to better understand the negative attitudes some people hold about being asked to give to charity. This session will focus on the latest findings and research results of Anti-Donation Theory.
Ian MacQuillin is the director of Rogare, which he founded in 2014. He is regularly voted into the top 10 most influential people in fundraising.
Työpajasessio: Varainhankinnan johtaminen – Konsta Erola, viestinnän, varainhankinnan ja järjestöjohtamisen moniosaaja, Kipinä
Miksi varainhankintaa on niin vaikea johtaa? Miksi varainhankkija jää niin helposti yksin? Miten kehitämme organisaatioista yhdessä varainhankittavia? Miten ratkaisemme uudenlaisen tietotyön haasteet muuttuvassa ympäristössä? Lyhyen alustuksen jälkeen työpaja jakaa osallistujat pienempiin ryhmiin järjestöjen varainhankinnan kypsyysasteen mukaan. Näin varmistamme, että keskustelut ovat mielekkäitä sekä vasta-alkajille että kokeneille varainhankintaketuillekin.
Sotiemme Veteraanit | Sotiemme Naiset -keräyksen pitkän iän salaisuudet – Pia Mikkonen, varainhankinnan päällikkö, Sotiemme Veteraanit | Sotiemme Naiset & Marko Maaluoto, Puolustusvoimat
- Sotiemme Veteraanit | Sotiemme Naiset -keräys on ollut kaksikymmentä vuotta Suomen 10 tunnetuimman, luotetuimman ja arvostetuimman keräyksen joukossa (Taloustutkimus, Suomi tänään 2006–2024). Pia ja Marko kertovat yhden Suomen perinteikkäimmän keräyksen matkasta, joka kansalaiskeräyksen osalta tulee tänä vuonna matkansa päähän. Esitys ei ole pelkkä historiakatsaus. Puheenvuorossa pohditaan, mitkä asiat tulisi pitää varainhankinnan keskiössä pitkällä aikavälillä. Ajan hengessä mietitään myös, voisiko Puolustusvoimat tukea jatkossakin nuorten aktiivista otetta heikoimmassa asemassa olevien ihmisten auttamisessa.
- Pia Mikkonen on kauppatieteiden maisteri ja varainhankinnan ammattilainen. Ensimmäisen valtakunnallisen varainhankintakampanjan Pia toteutti Rintamamiesveteraaniliitolle vuonna 1996. Sen jälkeen varainhankinnan tehtävät ovat vieneet Piaa Suomen Voimistelu ja Liikuntaseurat SvoLi ry:n, Suomalaisen Työn Liittoon, Aseman Lapsiin ja pisimpään veteraanijärjestöjen yhteiskeräykseen.
- Marko Maaluoto on komento- ja sotilasmusiikkisektorin johtaja Pääesikunnan henkilöstöosastolla. Sotilasarvoltaan Marko on majuri. Hänen tehtäviinsä on kuulunut organisoida Puolustusvoimien osallistuminen sotiemme veteraanien ja sotiemme naisten -keräyksiin vuodesta 2020 alkaen. Yhtä pitkän ajan hän toiminut Kansallisen veteraanipäivän valtakunnallisen päätoimikunnan sihteerinä. 1.1.2025 alkaen ko. toimikuntaa kutsutaan Veteraaniperinteen valtakunnalliseksi päätoimikunnaksi.
Suomen Kulttuurirahasto lahjoittajien hyvän tahdon toteuttajana – Anna Kulju, juristi, Suomen Kulttuurirahasto
- Suomen Kulttuurirahasto perustettiin vuonna 1939 kehittämään ja vaalimaan ”suomalaiskansallista henkistä ja taloudellista viljelyä”. Säätiön perustamiskeräykseen osallistui kaikkiaan 170 000 suomalaista ja sen tuotto oli n. 2,7 miljoona markkaa. Noin 30 000 kansakoululaista kulki ovelta ovelle keräyslistojen kanssa esitellen Kulttuurirahaston tarkoitusta ja pyytäen sille tukea. Näin luotiin pohja koko kansan rahaston toiminnalle.
- Annan puheenvuorossa kerrotaan, miten Kulttuurirahasto on perustamisestaan lähtien kasvanut yhdeksi Suomen suurimmista ja luotetuimmista säätiöistä. Jo yli 900 lahjoittajaa on halunnut perustaa säätiöön oman nimikkorahastonsa, joista jaetaan apurahoja ja muuta tukea tieteen ja taiteen hyväksi. Kulttuurirahasto on myös tärkeä suomalaisen kulttuurin puolestapuhuja, jonka moni lahjoittaja haluaa valita hyvää tahtoaan toteuttamaan.
- Anna Kulju on oikeustieteiden maisteri ja kauppatieteiden maisteri, joka on työskennellyt Suomen Kulttuurirahaston juristina syyskuusta 2024 lähtien. Aiemman uransa Anna on tehnyt rahoitusalalla, josta hänellä on pitkä kokemus mm. perhejuristina.
Vuoden Varainhankintateko: The HERitage – Teemu Hakoniemi, varainhankintapäällikkö, Solidaarisuus
- Finnish Comms Awards -kilpailussa 2024 The HERitage -kampanja palkittiin Vuoden varainhankintateko -kategorian voittajana. Kampanjan toteuttivat Kansainvälinen Solidaarisuussäätiö ja United Imaginations Oy.
- Tuomaristo perusteli työtä näin: ''Puhtaan nerokas toteutus. Työssä riittää erilaisia nyansseja ja herkkyyksiä, joiden keskeltä vain todella taitava ja kokenut ammattilaisten tiimi löytää juuri oikeat pääviestit ja keinot. Työ onnistui löytämään erinomaisen tasapainon sensitiivisen aiheen ja suoran viestin välillä, vaikka aihe on suomalaiselle lahjoittajalle etäinen ja kansainvälinen toteutus lisäsi vaikeuskerrointa.''
Osallistumismaksut (sis. aamu- ja iltapäiväkahvit & lounas):
- 225 € / VaLan jäsenet
- Early bird -hinta: 195 €
- 325 € / muut kuin jäsenet
- Early bird -hinta 295 €
- Early bird -hinnat voimassa 31.3. asti
- Tule ryhmänä: Neljä osallistujaa samasta organisaatiosta kolmen hinnalla!
- Ystävähinnat 12.–16.2.:
- VaLan jäsenille: 350€ / 2 henkilöä samasta organisaatiosta
- Muille kuin jäsenille: 550€ / 2 henkilöä samasta organisaatiosta
-------
Tapahtuman tietoja päivitetään. Oikeudet muutoksiin pidätetään. Huom. VaLan maksullisiin tapahtumiin osallistuminen on peruttava viimeistään viikkoa ennen tapahtumaa. Sen jälkeen perutusta ilmoittautumisesta peritään täysi osallistumismaksu. Jos et itse pääse paikalle, voit siirtää osallistumisen kollegallesi.
VaLa on luonut tapahtumien suunnittelua ja toteutusta varten Vastuullisen tapahtuman toimintaperiaatteet, joita noudattamalla osallistujille voidaan taata mahdollisuus osallistua ja oppia mielekkäässä, turvallisessa ja kannustavassa ympäristössä.